برگزاری دوره آموزشی آشنایی با مقررات بیمه تامین اجتماعی
در پارک علم و فناوری استان قزوین انجام شد

برگزاری دوره آموزشی آشنایی با مقررات بیمه تامین اجتماعی

دوره آموزشی آشنایی با قوانین و مقررات بیمه تامین اجتماعی دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ در سالن جلسات پارک علم و فناوری استان قزوین برگزار شد.
این دوره آموزشی با حضور سعیده نعمتی ورکی رییس و کارشناس ارشد بازرسی دفاتر قانونی اداره کل تامین اجتماعی استان قزوین، جمعی از مدیران کسب‌و‌کارها و شرکت‌های دانش‌بنیان، علاقه‌مندان و فعالان در زمینه کسب‌و‌کارهای نوپا ،صاحبان ایده و اعضای واحدهای فناور با هدف توسعه مهارت‌های علمی و عملی شرکت‌کنندگان، در سالن جلسات شهید سیاهپوش پارک علم و فناوری استان قزوین برگزار شد..
با توجه به فرصت‌های قانونی دیده شده برای شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌‌آپ برای برخورداری از معافیت‌های بیمه‌ای، برگزاری دوره‌های آموزشی توجیهی با هدف معرفی این فرصت‌ها به شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌‌آپ‌ها و کاهش خطاهای احتمالی در تکمیل لیست حق بیمه کارکنان، از حساسیت بالایی برخوردار است.
در ابتدای دوره آموزشی سعیده نعمتی ورکی، توضیح مختصری درباره ارکان سازنده سازمان تامین اجتماعی، مشمولان قانون تامین اجتماعی، نحوه محاسبه حق بیمه ارایه کرد.
در ادامه رییس و کارشناس ارشد بازرسی دفاتر قانونی اداره کل تامین اجتماعی استان، مطابق با نیاز و زمینه فعالیت شرکت‌کنندگان به ارایه توضیحاتی در مورد وظایف و تکالیف شرکت‌ها در خصوص بیمه تامین اجتماعی، نحوه ارسال فهرست و پرداخت حق بیمه کارکنان، تعهدات کوتاه مدت بیمه، تکالیف کارفرمایان در قوانین تامین اجتماعی، انواع بیمه‌های پیمانکاری و جرایم بیمه پرداخت.

به گفته او عموم شرکت‌ها خدمات بیمه‌ای خود را از سازمان تامین اجتماعی اخذ می‌کنند، بنابراین، نرخ‌های پرداختی و قوانین آن بر اساس قانون تامین اجتماعی خواهد بود. طبق قانون تامین اجتماعی، مبلغ حق بیمه قابل پرداخت از حقوق و مزایای کارکنان است که درصدی از آن بر عهده کارفرما و مابقی بر عهده کارگر خواهد بود. کارفرما موظف است سهم بیمه شده را نیز از پرداختی وی کسر و به همراه سهم خود به حساب سازمان واریز کند. بنابراین، در هر صورت کارفرما مسئول تمامی پرداخت‌ها به سازمان تامین اجتماعی است.
در پایان نعمتی ورکی، به طور دقیق و شفاف به سوالات حاضران در جلسه پاسخ داد.