اجرای ۳۹ ایده استارت‌آپی در آذربایجان غربی
رییس پارک علم و فناوری آذربایجان غربی خبر داد

اجرای ۳۹ ایده استارت‌آپی در آذربایجان غربی

رییس پارک علم و فناوری آذربایجان غربی گفت: ۳۹ ایده از رقابت‌های استارت‌آپ برگزارشده در این استان، در مراکز دانش‌بنیان مراحل نخست اجرایی را طی می‌کند.

حسن حیدری افزود: از سال ۱۳۹۶ تاکنون ۱۲ رویداد «استارت‌آپ ویکند» در آذربایجان غربی برگزار و در هر مرحله سه ایده برتر برای ورود به مراکز دانش‌بنیان انتخاب‌شده است.

او ادامه داد: این رویداد با حضور علاقه‌مندان به کارآفرینی در آذربایجان غربی آغازشده است و هرماه یک‌بار اجرا می‌شود. ایجاد شبکه استارت‌آپ در آذربایجان غربی با عنوان رویداد شتاب آذربایجان «روشا» از اسفندماه سال ۱۳۹۵ آغاز شد و در سال ۱۳۹۶ نخستین دوره آن برگزار شد.

رییس پارک علم و فناوری آذربایجان غربی بیان کرد: منظور از واژه «شتاب» در این رویداد به معنای شناسایی و توانمندسازی ایده‌های برتر بوده و هدف ما از اجرای این برنامه‌ها توجه به ایده‌پردازی است.

حیدری اضافه کرد: باید ایده‌پردازی از سنین پایین شروع شود و به همین منظور پارک علم و فناوری قصد دارد با همکاری اداره کل آموزش‌وپرورش آذربایجان غربی مدرسه موفقیت را راه‌اندازی و هرساله چهاربار برنامه استارت‌آپ را برای دانش آموزان برگزار کند.

او ادامه داد: در صورت حمایت آموزش‌وپرورش استان، مراکز نوآوری و شکوفایی دانش‌آموزی در  ۲ شهرستان ارومیه و مهاباد راه‌اندازی می‌شود و این امر نیازمند تامین زیرساخت‌ها توسط آموزش‌وپرورش است.

او بیان کرد: تا پایان سال جاری هفت رویداد استارت‌آپ ویکند را در شهرستان‌های ماکو، خوی و ارومیه با عناوین فرصت‌های کارآفرینی در کشور ترکیه، کسب‌وکار حوزه بانوان، رفع مشکلات دانشگاه‌ها، حل مشکلات دستگاه‌های خدمات رسان ازجمله شرکت مخابرات، برق و آب و فاضلاب و همچنین توجه به زیرساخت‌های شهر مرزی هوشمند برگزار می‌شود.

او با اشاره به اهداف پارک علم و فناوری آذربایجان غربی گفت: افزایش شرکت‌های دانش‌بنیان، استفاده از ظرفیت‌های صنعتی استان، کاهش وابستگی طرح‌ها و ایده‌ها به بودجه‌های دولتی، کمک به افزایش رشد و توسعه دانش‌بنیان و استفاده از موقعیت مناسب استان به جهت همسایگی با سه کشور خارجی در جذب سرمایه‌گذار خارجی از مهم‌ترین اهداف این سازمان است.

رییس پارک علم و فناوری آذربایجان غربی ادامه داد: دولت تدبیر و امید حمایت‌های مناسبی را از پارک علم و فناوری داشته به‌طوری‌که در سال گذشته ۸۰ میلیارد ریال برای این سازمان اختصاص‌یافته و ۳۰ میلیارد ریال آن از طریق اسناد خزانه جذب‌شده است.

حیدری با اشاره به درآمد پارک علم و فناوری آذربایجان غربی گفت: درآمد این پارک از ۳۳۰ میلیون ریال در سال ۱۳۹۲به چهار میلیارد و ۸۲۱ میلیون ریال در سال ۱۳۹۶ رسیده است و این نشان از پیشرفت چشمگیر فعالیت‌های پارک علم و فناوری در استان است.

استارت‌آپ ویکند /Startup Weekend/ یک رویداد آموزشی تجربی در سراسر دنیاست که در سه روز متوالی (در انتهای هفته) برگزار می‌شود.

در این برنامه شرکت‌کنندگان پرانگیزه‌ای مثل برنامه نویسان، مدیران تجاری، عاشقان استارت‌آپ، بازاریاب‌ها و طراحان گرافیک گرد هم می‌آیند تا طی ۵۴ ساعت ایده‌هایشان را مطرح کنند، گروه تشکیل بدهند و هر گروه ایده‌ای را اجرا کند.

در استارت‌آپ ویکند ایده‌های زیادی مطرح می‌شود اما در این برنامه تنها «اجرا» اهمیت فراوان دارد.

در این برنامه شرکت‌کنندگان همگی در یک فضای مشترک قرار می‌گیرند و با کمک مربیان خبره که از میان کارآفرینان موفق انتخاب‌شده‌اند، ایده‌ها را به کسب‌وکار تبدیل می‌کنند.

در پایان برنامه تیم‌ها طرح‌های خود را به هیاتی از داوران که از میان جامعه سرمایه‌گذار و استادان دانشگاهی و کارآفرینان هستند، ارایه می‌کنند.