پنج دلیل که چرا تیم‌های متوازن برای استارت‌آپ‌ها بسیار مهم هستند

پنج دلیل که چرا تیم‌های متوازن برای استارت‌آپ‌ها بسیار مهم هستند

بر اساس تحقیقی که توسط موسسه تحقیقاتی استَتیکس برِین (Statistics Brain Research Institute) انجام‌شده، نرخ ورشکستگی شرکت‌های آمریکایی با سرمایه‌گذاری خطرپذیر، در پنج سال نخست بیش از پنجاه‌درصد و در ده سال نخست بیش از هفتاد درصد است. در اقتصادی که رمز ماندگاری در آن عبارت است از نوآوری، توسعه و رقابت، افزایش شانس موفقیت برای استارت‌آپ‌ها بسیار مهم است. اما چه عواملی موجب موفقیت استارت‌آپ‌ها می‌شود؟ وب‌سایت سی‌بی ‌اینسایتز (CB Insights) به‌تازگی ۲۰ دلیل عمده شکست استارت‌آپ‌ها را برشمرده است. پس از نیاز بازار و مشکلات مربوط به بودجه، تیم کاری نامتوازن سومین عامل چشمگیر در شکست استارت‌آپ‌هاست. در این مطلب به توضیح پنج عامل می‌پردازیم که توضیح می‌دهد یک تیم کاری متوازن چگونه به موفقیت یک شرکت نوپا کمک می‌کند.

 

۱. تیم‌های متوازن، چندین زاویه دید متفاوت را یکجا جمع می‌کنند

اگر اعضای تیم مدیریت استارت‌آپ‌های فعال در زمینه‌ تکنولوژی پیشرفته، شیوه کاری و نقطه نظرات کلیشه‌ای و یکدست داشته باشند، به سمت تولید محصولاتی می‌روند که چندان خواهان ندارد. ولی وقتی تیم کاری متوازن باشد، در هر جلسه کاری طیف وسیعی از دیدگاه‌ها مطرح می‌شوند. بهترین راه برای پرهیز از خطاهای ناخواسته آن است که افرادی با تجارب و پیشینه‌های متفاوت را در تیم کاری خود گرد هم بیاورید. با دارا بودن چنین تیمی، تصمیمات استراتژیک از تمامی وجوه و زوایا ارزیابی می‌شوند تا بهترین تصمیم اتخاذشده و محصول یا خدمات ارایه شده توسط استارت‌آپ، برآمده از بینشی همه‌جانبه، جوابگوی مشکلاتی باشد که برای حل آن‌ها طراحی‌شده است.

 

۲. تیم‌های متوازن، تعیین‌کننده فرهنگ استارت‌‌آپ شما هستند؛ و این عاملی است که می‌تواند منجر به موفقیت یا شکست تجارت شما شود

استارت‌آپ‌ها عمدتا از طریق فرهنگ حاکم بر محیط کار شناخته می‌شوند. هیچ‌کس دوست ندارد در یک فضای مسموم کار کند. استارت‌آپ‌های خوب، برای تقویت ارزش‌هایشان یک برنامه‌ریزی دقیق و کامل دارند. استارت‌آپ‌هایی که با حفظ ارزش‌هایشان به مرحله رشد و توسعه پای می‌گذارند، شانس جذب کارمندانی را دارند که برای زمانی طولانی با شرکت باقی خواهند ماند. این کارمندان فوق‌العاده ارزشمند، به‌اندازه خود موسسان استارت‌آپ، برای دیدن موفقیت آن شور و انگیزه دارند. یک تیم متوازن باعث می‌شود استارت‌آپ، رشد و توسعه آینده خود را بر پایه یک فرهنگ فراگیر و مشوق همکاری و مشارکت بنا ‌نهد.

 

۳. تیم‌های متوازن، هم‌افزایی ایجاد می‌کنند

نکته مهم آن است که وقتی هر فرد تنها از زاویه دید خود به مسئله نگاه می‌کند، داشتن یک دید کلی و همه‌جانبه به موضوع بسیار دشوار می‌شود. در تیم‌های کاری متوازن، استفاده از تکنیک تقاطع رشته‌ای بین همکاران امکان‌پذیر می‌شود. نگاه یک عضو تیم فنی به یک وضعیت واحد، ممکن است با دید یک بازاریاب کاملاً متفاوت باشد. وقتی همه باهم کار می‌کنند، برآیند حاصل می‌تواند بزرگ‌تر از جمع تک‌تک اجزا باشد. این روش همکاری، در غلبه بر کشمکش‌های موجود بر سر همخوانی محصول/بازار و نیز در پیشگیری از شکست ناشی از تولید محصول بدون مصرف‌کننده، کمک شایانی خواهد کرد. اگر هدف، خلق بیشترین ارزش در محصول یا خدمات باشد، تیم‌های متوازن از هم‌افزایی ایجادشده در چندین برابر کردن ارزششان بهره خواهند برد.

 

۴. سرمایه‌گذاران خطرپذیر برای تیم‌های متوازن ارزش زیادی قائل‌اند

در یک مطالعه انجام‌شده در دانشکده بازرگانی استنفورد (Stanford Business School)، ایا ای. استرِبیولیو (IIya A. Strebulaev)، استاد درس سرمایه‌گذاری، به این نتیجه رسیده است که توانایی‌های موسسان و تیم مدیریت، مهم‌ترین عامل در تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران است. خواسته سرمایه‌گذاران خطرپذیر این است که سبد سهامشان بازگشت سرمایه خوبی داشته باشد، به همین دلیل در این مقاله روی عامل تیم‌های متوازن دست گذاشته‌شده است. در مواجهه با پرسش‌های دشوار سرمایه‌گذاران، بسیار مهم است که یک تیم خوب و قابل‌اطمینان داشته باشید که بتوانند به سوالات از زوایای مختلف پاسخ دهند. همچنین، داشتن یک تیم قابل‌اعتماد به سرمایه‌گذاران این احساس را می‌دهد که سرمایه‌گذاری احتمالی آن‌ها در دست مدیرانی‌ است که مثل یک ماشین کارآمد و پربازده کار می‌کنند. سرمایه‌گذاران با سرعتی باورنکردنی متوجه ویژگی‌های تیم مدیریتی می‌شوند؛ به همین دلیل داشتن یک تیم متوازن حیاتی ا‌ست.

 

۵. تیم‌های متوازن پاسخگو هستند و مسئولیت‌هایشان را به تفکیک مشخص کرده‌اند

در هرگونه‌ همکاری، اگر مسئولیت‌ها به‌روشنی تفکیک و مشخص نشده باشند، فاجعه به بار خواهد آمد.

طراح فرانت‌اِند [1] سلیقه‌اش یک‌چیز است و توسعه‌دهنده بک‌اِند [2] سلیقه دیگری دارد. در یک تیم متوازن، وظایف و مسئولیت‌های هر فرد را می‌توان به‌روشنی مشخص کرد. به‌جای تداخل دست‌وپا گیر وظایف، هم‌افزایی ایجادشده به دلیل همکاری دو فرد از دو رشته مجزا با یکدیگر پروژه را پیش می‌برد.

در تیم‌های متوازن نه‌تنها مسئولیت‌ها به‌روشنی تفکیک‌شده است، بلکه فضای مسئولیت‌پذیری و پاسخ‌گو بودن هم ایجاد می‌شود. نقاط عطف یا مایلستون‌ها[3] برای هر فرد یا گروه به‌وضوح قابل‌تشخیص بوده و هیچ پرسش و نقطۀ مبهمی در رابطه با وظایف و مسئولیت‌های هر فرد در گروه پیش نمی‌آید. استارت‌آپ‌ها با مسئولیت‌پذیری و پاسخگویی‌ که درنتیجه انتخاب تیم متوازن پدید می‌آید، می‌توانند از اشتباهات پرهزینه پیشگیری کنند.

به بار نشاندن یک استارت‌آپ کار دشواری‌ است. کاغذبازی‌ها و تهیه اسناد، جذب سرمایه، بازاریابی، توسعه، منابع انسانی و جذب نیرو، پژوهش و توسعه(R&D) و بسیاری کارهای دیگر هست که باید انجام شوند. یک تیم متوازن با خود چشم‌انداز کاری شرکت، فرهنگ حاکم بر آن، سینرژی، جذابیت برای سرمایه‌گذاران و بالاخره روحیه پاسخگو بودن را به ارمغان می‌آورد. چه بخواهید یک کافی‌شاپ باز کنید و چه بخواهید غول بعدی شبکه‌های اجتماعی را روانه بازار کنید، داشتن یک تیم خوب راه را برای محافظت از کسب‌وکار شما در برابر هرج‌ومرج و آشفتگی هموار می‌کند. اجازه ندهید ریسکی که متقبل شده‌اید، به بخشی از آمار رو‌به رشد استارت‌آپ‌های ورشکسته بدل شود. یک تیم متوازن را دورهم جمع کنید.[1]  front-end: فرانت‌اِند یا توسعه رابط کاربری و ظاهر سایت

[2]  back-end: بک‌اِند یا توسعه هسته سایت یا بخش سمت سرور

[3]  مایلستون (Milestone) رویداد مهمی در پروژه که معمولا با اتمام یک‌فاز یا تحویل بخشی عمده‌‌ همراه است و نشان‌دهنده شروع مرحله جدیدی در طول عمر پروژه است.