رونمایی از یک استارت‌آپ در نمایشگاه حمل‌ونقل ریلی
قائم‌مقام شرکت راه‌آهن خبر داد

رونمایی از یک استارت‌آپ در نمایشگاه حمل‌ونقل ریلی

حسین عاشوری در نشست خبری معرفی ششمین نمایشگاه حمل‌ونقل ریلی با بیان اینکه این نمایشگاه از ۲۹ خرداد تا اول تیرماه در نمایشگاه بین‌المللی تهران با حضور ۲۰۰ شرکت ایرانی و ۹۰ شرکت خارجی در فضایی با مساحت ۲۲ هزار مترمربع برگزار می‌شود، گفت: از برنامه‌های نمایشگاه حمل‌ونقل ریلی معرفی استارت‌آپ‌های حوزه خدمات ریلی است. قرار است از یک استارت‌آپ خدمات ریلی نیز در نمایشگاه ششم رونمایی شود.

قائم‌مقام شرکت راه‌آهن گفت: در این نمایشگاه شرکت‌های تولیدکننده ناوگان و تجهیزات صنعت حمل‌ونقل ریلی و ارایه‌دهنده خدمات زیربنایی و حمل‌ونقلی در حوزه ریل از ۹۰ کشور خارجی ازجمله آلمان، اسپانیا، ایتالیا، ترکیه، چک، لتونی و روسیه حضور خواهند داشت.

او افزود: با توجه به نام‌گذاری امسال به‌عنوان سال حمایت از کالای ایرانی، تولیدکنندگان داخلی بخش ریلی می‌توانند محصولات و خدمات خود را معرفی کرده و از حمایت‌های دولت برخوردار شوند.

قائم‌مقام راه‌آهن ادامه داد: این نمایشگاه با حضور وزرای راه و شهرسازی و صنعت، معدن و تجارت و معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور افتتاح می‌شود ضمن اینکه در سال گذشته یکی از مهم‌ترین دستاوردهای نمایشگاه صنعت ریلی، امضای قرارداد تولید ۶ هزار دستگاه واگن باری میان شرکت‌های تولیدکننده داخلی واگن با یک شرکت روسی بود که در یک سال گذشته بخشی از آن اجراشده و سایر تولیدات واگن طی سال جاری و دو سال آینده به ناوگان ریلی افزوده خواهد شد.

او در خصوص تولید ناوگان مسافری گفت: مذاکراتی با شرکت‌های تولیدکننده خارجی واگن مسافری برای تولید محصولات خود با همکاری شرکت‌های ایرانی انجام‌شده که هنوز به قرارداد نهایی منجر نشده است. هرچند که تولیدکنندگان داخلی واگن مسافری تاکنون تعدادی واگن به شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی مسافر واگذار کرده‌اند.

قائم‌مقام شرکت راه‌آهن در پاسخ به سوالی مبنی بر ورود شرکت دولتی راه‌آهن به بخش حمل‌ونقل بار و رقابت با بخش خصوصی که موجب نگرانی شرکت‌های خصوصی حمل‌ونقل ریلی بار شده است، اظهار کرد: چنین مصوبه‌ای در هیات مدیره راه‌آهن وجود ندارد بلکه یک شرکت مشاور خارجی که از سه سال پیش اصلاح اساسنامه شرکت راه‌آهن را بر عهده دارد پیشنهاد داده تا راه‌آهن بخشی از توان حوزه باری را برای خود حفظ کند که قانونی شدن این اصلاح اساسنامه نیاز به تصویب مجلس و دولت دارد. بنابراین تاکنون چنین مصوبه‌ای وجود نداشته است. هرچند که در حال حاضر نیز شرکت راه‌آهن همه‌ساله کالاهای دولتی را با نرخ حمایتی حمل می‌کند و یا به بخش‌های نظامی خدمات می‌دهد.

او درباره تأثیر خروج آمریکا از برجام در قراردادهای ریلی خاطرنشان کرد: شرکت‌های خارجی که قراردادهای آن‌ها عملیاتی شده تاکنون از زیر بار قرارداد شانه خالی نکرده‌اند. آن دسته از شرکت‌های خارجی که هنوز قرارداد نبسته‌اند، در حال بررسی موضوع هستند که برخی اعلام کردند همکاری با ایران را ادامه می‌دهیم و تعدادی شرکت خارجی نیز اعلام کرده‌اند پس از مذاکره با مقامات ارشد کشور خود طی یکی دوماه آینده نظر نهایی‌شان را خواهند گفت.

او اظهار کرد: مهم‌ترین حوزه ریلی که از تحریم‌ها اثر می‌پذیرد، بحث ترانزیت ریلی است که در سال ۹۲ و در زمانی که تحریم‌ها برقرار بود، پایین‌ترین میزان ترانزیت را داشتیم اما در سال۹۳ علیرغم ادامه تحریم‌ها، رشد ۱۰۰ درصدی در ترانزیت ریلی بار ایجاد شد. طی ماهه‌ای ابتدای سال جاری نیز شاهد رشد ۷۰ درصدی ترانزیت بودیم.

او ادامه داد: یکی از فعالیت‌هایی که در دوره تحریم‌ها برای حمایت از ترانزیت ریلی انجام شد، مذاکره با شرکت بیمه داخلی برای پوشش بیمه‌ای بارهای ترانزیتی بود که علیرغم امتناع  شرکت‌های بیمه خارجی از حضور در صنعت حمل‌ونقل ایران، اجازه ندادیم تا ترانزیت متوقف شود. همچنین مشکل انتقال پول در دوره تحریم‌ها را با برخی فعالیت‌ها برای صاحبان بار برطرف کردیم که نشان می‌دهد ما در دوره تحریم‌ها تجربه خوبی کسب کردیم و در صورت بازگشت مجدد تحریم‌ها،  ترانزیت ریلی کشور متوقف نخواهد شد.

عاشوری در خصوص سهم حمل‌ونقل ریلی از جابجایی مسافر، تصریح کرد: در سال گذشته نسبت به سال ۹۵، سهم راه‌آهن از جابجایی مسافر ۱۱ درصد رشد داشت ضمن اینکه به‌طورکلی بخش ریلی از کل جابجایی مسافر در کل کشور سهم ۱۲ درصدی دارد که بر اساس برنامه ششم باید به ۲۰ درصد برسد. به این منظور یکی از سیاست‌های ما، توسعه حمل‌ونقل حومه‌ای است که بنا داریم برای توسعه این نوع حمل‌ونقل، هم خطوط ریلی را در اطراف تهران چهار خطه کنیم و هم ناوگان را با استفاده از ریل‌باس‌های تولید داخل توسعه دهیم که در ماه آینده سه دستگاه ریل‌باس جدید به بخش حومه‌ای افزوده خواهد شد.

قائم‌مقام راه‌آهن درباره قطار بین‌المللی مسافری گفت: در گذشته قطار تهران آنکارا و تهران استانبول فعال بود که به دلیل ناامنی‌های ترکیه متوقف شد. اما طی چند ماه اخیر تا بهبود شرایط امنیتی ترکیه، مذاکراتی با این کشور برای راه‌اندازی مجدد قطارهای خارجی داشتیم که فعلا تا چند هفته آینده قطارهای تهران- وان آغاز به کار خواهند کرد.