کمک به ایجاد تعاونی‌های نوپای دانشی در بوشهر

نشستی با حضور اعضای هیات‌ مدیره کانون صنفی استادان حق‌التدریس استان بوشهر، یک‌شنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ در مرکز رشد جامع پارک علم و فناوری خلیج فارس برگزار شد.

در این نشست که با حضور مدیران اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان بوشهر، مدیر مرکز رشد جامع پارک علم و فناوری خلیج فارس و اعضای هیات‌ مدیره کانون صنفی استادان حق‌التدریس استان بوشهر برگزار شد، موضوع راه‌اندازی تعاونی‌های نوپا از میان اعضای این کانون مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

ابتدا محمدمهدی مزارعی، مدیر مرکز رشد جامع پارک علم و فناوری خلیج فارس با اشاره به تعداد قابل توجه اعضای تحت پوشش این کانون و عدم امکان جذب آن‌ها به‌عنوان عضو هیات ‌علمی گفت: با توجه به وضعیت مالی نه‌ چندان مناسب دانشگاه‌ها و سیاست‌های کلی وزارت علوم امکان جذب اعضای این کانون به‌ عنوان عضو هیات ‌علمی، بهترین راهکار ایجاد شرکت‌های نوپا در حوزه‌های مختلف متناسب با تخصص اعضا جهت فعالیت و کسب درآمد است. این مرکز آمادگی دارد از کسب‌وکارهای نوپا ایجاد شده در دل این کانون در قالب شرکت‌های نوپا حمایت کند.

در ادامه مجید پرویزی مدیر اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مورد قوانین حاکم بر شرکت‌های تعاونی و مزایای این نوع از شرکت‌ها توضیحاتی ارایه کرد. او گفت: شرکت‌هایی که تعداد اعضای آن‌ها نسبتا زیاد است بهتر است به‌صورت یک شرکت تعاونی باشند، چرا که وجود سقف سهام برای هر یک از اعضا، قوانین مربوط به نقل و انتقال سهام و وجود منبع عمومی که در حقیقت تصمیم‌گیرنده اصلی در شرکت‌های تعاونی است، به حفظ حقوق اعضا در یک شرکت تعاونی کمک زیادی می‌کند. او همچنین  پیشنهاد داد که متناسب با تخصص افراد هر بخش از کانون یک تعاونی تشکیل شود.

در بخش پایانی این نشست، هر یک از شرکت‌کنندگان در مورد مزایای تعاونی‌ها و برخی چالش‌های محتمل در ادامه روند فعالیت آن‌ها سوالات خود را مطرح کرده و کارشناسان اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان به آن‌ها پاسخ دادند.

کانون صنفی استادان حق التدریس، تعاونی‌های نوپا، اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، پارک علم و فناوری خلیج فارس