fa-IR
گزارش کارگاه «از تفکر سیستمی و تصمیم با تمام ظرفیت ذهنی»؛ ما تنها از ۱۵ درصد مغز خود استفاده می‌کنیم

گزارش کارگاه «از تفکر سیستمی و تصمیم با تمام ظرفیت ذهنی»؛ ما تنها از ۱۵ درصد مغز خود استفاده می‌کنیم

کارگاه شناخت و تقویت سبک تصمیم‌گیری من و همکاران مدیریت ناپذیرم

حجم بالای اطلاعات لزوماً منجر به اتخاذ یک تصمیم بهتر یا خلاقانه‌تر نمی‌شود زمانی که حجم اطلاعات زیاد است گاهی تنها یک تصمیم می‌توان گرفت، زمانی که همه موارد را می‌دانید تصمیم‌گیری از نوع خطی است و تنها باید به یک نقطه برسید؛ اما ویژگی تصمیماتی که در آن ابهام وجود دارد این است که خلاقیت بیشتری در تصمیم‌گیری‌ها دیده می‌شود البته زمانی که این ابهام زیاد شود دیگر این خلاقیت اهمیت خود را از دست می‌دهد.

 

کارگاه «از تفکر سیستمی و تصمیم با تمام ظرفیت ذهنی» روز چهارشنبه پنجم اسفندماه از ساعت ۱۶ تا ساعت ۲۰ در سالن اجتماعات مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا برگزار شد.
مدرس این کارگاه دکتر کنعانی، مدرس دانشکده مدیریت دانشگاه تهران و قائم‌مقام سابق صندوق تحقیق و توسعه صنایع و معادن بود. ایشان دارای دکترای مدیریت فناوری هستند و تألیف چندین کتاب مدیریتی همراه با داوری در جشنواره کارآفرینی دانشگاه شریف و حضور در برنامه کارآفرینی صداوسیما در کارنامه ایشان دیده می‌شود.

دکتر کنعانی کارگاه را با موضوع تأثیر شرایط بر راه‌اندازی یک کسب‌وکار آغاز کرد و با ذکر یک نقل‌قول گفت: من محصول شرایطم نیستم، من محصول تصمیماتم هستم. مدرس این کارگاه در پاسخ به سؤال یکی از شرکت‌کنندگان در مورد تعریف یک استارت‌آپ با اشاره با معنی این کلمه و تأکید بر کسب‌وکار نوپا گفت: تعاریف دیگری به این موضوع اضافه‌شده‌اند و اکنون استارت‌آپ به‌عنوان شرکتی شناخته می‌شود که تازه راه‌اندازی شده و می‌تواند ثبت‌نشده باشد به این معنی که ممکن است هنوز به‌طور کامل شکل نگرفته باشد. در ایران نیز به‌طورکلی شرکت‌های زیر سه سال را استارت‌آپ تعریف می‌کنند ضمن اینکه استارت‌آپ‌ها، مستقل هستند و زیرمجموعه یا انشعاب از یک کسب‌وکار بزرگ نیستند.

دکتر کنعانی در ادامه کارگاه دو سؤال مهم را مطرح کرد تا هر یک از حاضرین سه مورد از مهم‌ترین تصمیمات استارت‌آپ‌های ایرانی و سه ویژگی مهم این تصمیم‌گیری‌ها را یادداشت و آن‌ها را روی نقاط مشخص‌شده بر دیوار نصب کنند. کنعانی در این قسمت از تحلیل این موارد خودداری کرد اما در ساعات بعدی کارگاه به‌طور مبسوط به توضیح آن پرداخت.

دکتر کنعانی، استاد دانشگاه تهران در توضیح مفهوم تفکر سیستمی گفت: تفکر سیستمی شامل چارچوب، روش، قانون و منطقی برای شناخت یک مسئله است که جنبه‌های تجزیه‌ای و تحلیلی (اجزا مسئله) و ترکیبی (کلیت مسئله) را در بر می‌گیرد. او سپس به شناخت روابط میان اجزا اشاره کرد و در مورد شناخت عناصر تشکیل‌دهنده و روابط آن‌ها توضیح داد. او گفت: گاهی افراد شروع می‌کنند به ساده‌سازی ایده‌ها و زمانی که دو طرف معادله را کاملاً ساده کردند آن را در قالب یک کسب‌وکار می‌بینند درحالی‌که این صحیح نیست، زمانی که افراد هنگام تحلیل فقط یک فاکتور را در نظر می‌گیرند و صرفاً با یک شاخص مسئله را ارزیابی می‌کنند باید بدانید که آن تحلیل سطحی است و سیستماتیک نیست به همین دلیل قابل‌اعتماد نیست. به این روش، ایده‌های ترکیبی یا حذفی می‌گویند یعنی روش‌هایی که هم‌اکنون در بازار مرسوم است با افزودن یا حذف یک شاخص تبدیل به یک ایده برای کسب‌وکار می‌شوند. این تفکر خطی می‌تواند به استارت‌آپ‌ها آسیب بزند. درحالی‌که در تفکر سیستمی همه موضوعات با یکدیگر دیده می‌شوند و مورد تحلیل قرار می‌گیرند.

مدرس کارگاه «از تفکر سیستمی و تصمیم با تمام ظرفیت ذهنی» سپس به ذکر یک مثال از ساعت‌های سوئیسی پرداخت که دچار تفکر خطی شدند. او با اشاره به تفکر خطی در مورد این کسب‌وکارها گفت: زمانی که ساعت‌های الکترونیکی ژاپنی با قیمت بسیار پایین وارد بازار شدند، ساعت‌های اصیل سوئیسی همچنان از روش‌های سنتی چرخ‌دنده‌ای استفاده می‌کردند و به‌عنوان یک کالای لوکس قیمت بالایی داشتند. در ابتدا ساعت‌سازهای سوئیسی این تحول را نپذیرفتند اما بعد با آن همراه شدند و شروع به کاهش قیمت کردند، نتیجه این بود که فروش آن‌ها به‌شدت کاهش پیدا کرد. درحالی‌که این جریان برخلاف منحنی عرضه و تقاضا بود. دکتر کنعانی با اشاره به دلایل این امر گفت: فروش آن‌ها کاهش پیدا کرد زیرا اهداف کسانی که ساعت سوئیسی خریداری می‌کردند قیمت نبود، آن‌ها ساعت لوکس می‌خواستند.

دکتر کنعانی مفهوم سیستم را شامل ترکیب اجزا و محیط و تحلیل روابط بین آن‌ها عنوان کرد و گفت تفکر سیستمی شامل تفکر تحلیلی و تفکر ترکیبی است. گاهی هر یک از اجزا و نقش آن‌ها در سیستم موردتوجه قرار می‌گیرند و با حذف یا اضافه شدن یک بخش ایده یک استارت‌آپ شکل می‌گیرد. او سپس به تصمیمات موردنیاز ما و جنس آن‌ها اشاره کرد و با تشریح چهار وضعیت درباره نتایج تصمیم‌گیری‌ها گفت: برآورد استارت‌آپ‌ها در ابتدا این است که پس از ورود به بازار نتیجه تصمیمات کاملاً قابل پیش‌بینی است یا این نتایج از میان چندین گزینه احتمالی انتخاب می‌شود، اما گاهی باید سناریوهای مختلف را در نظر بگیریم و حتی ممکن است این سناریوها نیز خیلی واضح نباشد و با ابهام زیادی مواجه هستیم. زمانی همه موارد از روی طرح کسب‌وکار جلو نمی‌رود و ممکن است نتایج تصمیم‌گیری‌ها مشخص نباشد به همین دلیل تفکر سیستمی بیشتر با جنس تصمیماتی موافق است که سناریوهای مختلف یا حتی گزینه‌های مبهم را موردبررسی قرار می‌دهند.

دکتر کنعانی با اشاره به نقش اطلاعات در تصمیم‌گیری‌ها گفت: حجم بالای اطلاعات لزوماً منجر به اتخاذ یک تصمیم بهتر یا خلاقانه‌تر نمی‌شود زمانی که حجم اطلاعات زیاد است گاهی تنها یک تصمیم می‌توان گرفت، زمانی که همه موارد را می‌دانید تصمیم‌گیری از نوع خطی است و تنها باید به یک نقطه برسید؛ اما ویژگی تصمیماتی که در آن ابهام وجود دارد این است که خلاقیت بیشتری در تصمیم‌گیری‌ها دیده می‌شود البته زمانی که این ابهام زیاد شود دیگر این خلاقیت اهمیت خود را از دست می‌دهد.

استاد دانشکده مدیریت دانشگاه تهران در ادامه کارگاه «شناخت و تقویت سبک تصمیم‌گیری من و همکاران مدیریت ناپذیرم» به انواع تصمیم‌ها اشاره کرد و گفت: برخی استارت‌آپ‌ها مانند یک فیل تصمیم می‌گیرند، برخی دیگر شبیه غزال هستند و برخی مانند یک چکاوک، منظور این است که عده‌ای مانند یک فیل، سنگین تصمیم می‌گیرند اما می‌توانند موانع را از پیش رو بردارند این گروه اطلاعات زیادی برای تصمیمات خود جمع‌آوری می‌کنند، بعضی‌ها نیز مانند غزال چابک هستند اما همچنان پای آن‌ها بر زمین است این گروه نیز اطلاعات جمع‌آوری می‌کنند اما تصمیمات خود را سریع می‌گیرند، برخی نیز به‌قدری در تصمیم‌گیری چابک هستند که آن‌ها را به چکاوک تشبیه می‌کنند، هر یک از این گروه‌ها دارای مزایا و معایب خاص خود هستند. کنعانی در ادامه به تحقیقات دکتر «راجر هریس و همکاران» و کسب جایزه نوبل به دلیل سه دهه فعالیت بر رابطه تحلیل نیمکره‌های مغز اشاره کرد که ثابت کردند انسان‌ها در نیمکره‌های چپ و راست دارای کارکردهای مختلفی هستند، او گفت: ما استراتژی، منطق، زبان، قوانین و چارچوب‌ها را در نیمکره چپ داریم و در نیمکره راست نیز خلاقیت، بی‌نظمی، ادراک، احساس و تصور را انجام می‌دهیم. برخی افراد از نیمکره چپ و برخی دیگر از نیمکره راست بیشتر استفاده می‌کنند. آن‌هایی که در استارت‌آپ‌ها برای انتخاب هم‌تیمی جدول درست می‌کنند، امتیاز می‌دهند و بر اساس آن همکاران خود را انتخاب می‌کنند بیشتر از نیم‌کره چپ استفاده می‌کنند و گروه دیگر که بر اساس احساس و شم خود تصمیم می‌گیرند از نیمکره راست بیشتر استفاده می‌کنند.

دکتر کنعانی با تقسیم‌بندی افراد به سه گروه چپ‌مغز، میان‌مغز و راست مغز گفت: ما در سمت راست مغز بر اساس احساس و ادراک تصمیم می‌گیریم ولی در قسمت دیگر، سمت دقت و جزییات است و معیارهای مختلف را در آن بررسی می‌کنیم. این استاد دانشگاه در ادامه با اجرای یک تست عملی، حاضران در کارگاه را به گروه‌های مختلف تقسیم کرد که بر اساس آن عملکرد نیمکره‌های مغزی مشخص می‌شود. او گفت: افراد چپ مغز معمولاً دیر تصمیم‌گیری می‌کنند اما بر تصمیم خود پایدارتر هستند، در مقابل راست مغزها راحت‌تر تصمیم می‌گیرند و راحت‌تر نیز فارغ می‌شوند. سمت چپ مغز محل ریاضیات، منطق، بررسی و تحلیل، نویسندگی و ترکیب عبارت کلامی است درحالی‌که سمت راست مغز محل تصور، شناخت رنگ، موسیقی و خیالات است. این ویژگی‌ها در استارت‌آپ‌ها خود را نشان می‌دهند و بهتر است مدیران به‌صورت ترکیبی از افراد راست‌مغز، چپ‌مغز و وسط مغز باشند تا جنبه‌های مختلف تصمیمات را بتوانند ارزیابی کنند. در جلسات استارت‌آپی دیده می‌شود که افراد راست مغز تمایل بیشتری به برگزاری جلسات حضوری دارند زیرا از طریق آن می‌توانند از درک و احساس نیز برای تصمیم‌گیری کمک بگیرند درحالی‌که افراد چپ‌مغز معتقدند که ممکن است بتوان این جلسات را به‌طور غیرحضوری نیز اجرا کرد. در زمان اجرای استارت‌آپ نیز در ابتدا به عملکردهای سمت راست مغز که محل نوآوری و خلاقیت است نیاز بیشتری وجود دارد اما به‌تدریج با تثبیت استارت‌آپ کارکردهای سمت چپ اهمیت پیدا می‌کنند.

دکتر کنعانی در بخش دوم کارگاه با اشاره به اهمیت تقویت ظرفیت‌های مغزی گفت: افرادی مانند انیشتین از ۷۰% ظرفیت مغزی خود استفاده می‌کردند اما افراد عادی با همین چالش‌های روزمره تنها از ۵ تا ۱۵ درصد ظرفیت مغزی خود استفاده می‌کنند و باید برای تقویت آن برنامه‌ریزی کنیم. این تمرینات برای هر یک از نیمکره‌ها متفاوت هستند اما زمانی که شروع به تقویت یک نیمکره می‌کنید سمت دیگر نیز رشد می‌کند و انسان‌ها بر اساس ویژگی‌های ذاتی خود دارای غلبه مغزی هستند. بااین‌حال می‌توان سمت دیگر را رشد داد و بسیاری از ویژگی‌های آن را توسعه داد.

مدرس کارگاه «از تفکر سیستمی و تصمیم با تمام ظرفیت ذهنی» با معرفی سه گروه از تکنیک‌های فکری برای خلاقیت و تصمیم‌گیری گفت: دسته‌ای با نام طوفان‌فکری وجود دارد که بر اساس سعی‌وخطا به راه‌حل می‌رسد، دسته دیگر که چپ مغزانه است بر اساس تعیین گزینه‌ها و مسیرهای دستیابی به آن‌ها عمل می‌کند و دسته دیگر که به‌شدت چپ‌مغزانه و کمال‌گرایانه است بر اساس یک راه‌حل برای دستیابی به یک گزینه عمل می‌کند. افراد راست مغز گاهی یک گزینه مطلوب را می‌پذیرند و فقط به دنبال گزینه ایده‌ال نیستند اما چپ‌مغزها این‌طور نیستند.

دکتر کنعانی با توضیح روش‌های طوفان‌فکری برای پرورش ایده و تصمیم‌گیری گفت: ما در تصمیم‌گیری باید مسئله را بشناسیم، ایده خلق کنیم، ارزیابی کنیم و به یک راه‌حل برسیم. طوفان فکری برای پرورش ایده و شناخت مسئله مناسب است؛ اما توجه داشته باشید که طوفان‌فکری را قربانی تصمیم‌گیری نکنید، در جلسه طوفان‌فکری جمع‌بندی نکنید. در این جلسه تأکید بر این است که اندیشه‌ها به‌صورت کنترل نشده، سازمان نیافته و تخیلی مطرح شوند. در این جلسه ایده‌ها مطرح می‌شوند و انتقادی وجود ندارد، امکان‌سنجی و بررسی هزینه وجود ندارد، کمیت و تنوع ایده‌ها مهم است. دکتر کنعانی در مورد مشکلات جلسه طوفان‌فکری نیز توضیح داد و گفت، ممکن است موضوعی مطرح شود که ارتباطی به موضوع اصلی نداشته باشد، افراد تمایلی به رد نظر خود ندارند، گروهی مایل به اعمال فشار هستند و ممکن است یک عضو مسلط، روی سایرین تأثیر بگذارد. او با اشاره به برخی روش‌ها برای حل این مشکلات گفت: در طوفان فکری معکوس، از روش عکس طوفان‌فکری کلاسیک استفاده می‌شود و به‌جای یک راه‌حل برای یک مسئله، با راه‌حل‌های بالقوه برای چندین مسئله آغاز می‌شود، در طوفان فکری گمنام نیز افراد نظرات خود را به‌صورت مکتوب به مدیر جلسه می‌دهند.

دکتر کنعانی در ادامه کارگاه با اجرای یک تمرین عملی از حاضرین درخواست کرد نام رنگ‌هایی که در اسلاید مشخص‌شده بود را بخوانند و این در حالی بود که نوشتاری متفاوت از رنگ برای هر یک از آن‌ها مشخص‌شده بود. او با اشاره به زوال مغز در بلندمدت گفت: اگر از قسمتی از مغز استفاده نشود آن قسمت تحلیل می‌رود و نمی‌توان از عملکرد آن به‌درستی استفاده کرد. به‌عنوان‌مثال در قسمتی از مغز ما عملیات ذخیره شماره تلفن‌ها را انجام می‌دهیم و تا چندین سال پیش ناچار از استفاده این بخش از مغز بودیم ولی اکنون دیگر این‌گونه نیست و این در نسل‌های بعدی به‌مرور ضعیف‌تر خواهد شد.

دکتر کنعانی در ادامه کارگاه به توضیح تکنیک TRIZ برای ایده‌های عملیاتی و حل مسئله پرداخت و گفت: در این روش که توسط یک مهندس روسی به نام آلتشوتر ابداع شده است، مسئله شما بر اساس یک سری راه‌حل‌های عمومی بررسی می‌شود و از طریق آن می‌توان به راه‌حل خاص برای حل مسئله خاص رسید. این تکنیک بیشتر برای تصمیمات فنی استفاده می‌شود و در واقع یک نوع نوآوری نظام‌یافته برای دسترسی به یک راه‌حل ایده‌ال است. آلتشوتر برای دستیابی به این راه‌حل بیش از 200 هزار ایده نوآورانه را موردبررسی قرار داد و 40 هزار اختراع خلاقانه را از میان آن‌ها انتخاب کرد. از این طریق توانست ۳۹ پارامتر که از طریق ۴۰ اصل بهبود پیداکرده‌اند را از میان این طرح‌ها استخراج کند. تریز اکنون با ارتقا عملکردهای مفید و کاهش اثرات زیان‌بار در چند مرحله برای دستیابی به حل مسئله مورداستفاده قرار می‌گیرد.

دکتر کنعانی در ادامه کارگاه به تفاوت تصمیم‌گیری در ذهن زنان و مردان اشاره کرد و گفت: در مردان چند فاکتور محدود ولی به‌طور عمیق بررسی می‌شود اما در ذهن زنان تعداد معیارهای موردبررسی بیشتر است ولی این تحلیل در سطح کمتری انجام می‌شود. نکته دیگر این است که خداوند بین دو نیمکره مغز زنان ۳۰ درصد رشته‌های بیشتری قرار داده است به همین دلیل در مواردی که نیاز به ارتباط بهتر میان دو نیمکره است زنان عملکرد قوی‌تری دارند درحالی‌که مردان بر موضوع خود پافشاری می‌کنند. یکی از دلایلی که خانم‌ها در جلسات استارت‌آپی معمولاً دیرتر نظر می‌دهند، به همین موضوع مربوط است. نیمکره راست برای خلاقیت و نیمکره چپ برای پیگیری و اجرا است.

دکتر کنعانی پس‌ازاین توضیحات با اجرای عملی ماتریس غربال ایده‌ها، حاضرین را در چهار گروه تقسیم‌بندی کرد و در خلال اجرای این قسمت با اشاره به بوم‌ مدل کسب‌وکار گفت: اگر طرح بوم را از میان به دو بخش تقسیم کنید، قسمتی که مربوط به مشتریان، روابط، ارزش و موارد مشابه مربوط می‌شود حاصل عملکرد راست مغز و بخشی که مربوط به منابع، فعالیت‌های کلیدی، شرکای تجاری و هزینه‌ها مربوط است، بخش چپ‌مغزانه است.

مدرس کارگاه «از تفکر سیستمی و تصمیم با تمام ظرفیت ذهنی» در پایان کارگاه با اشاره به تکنیک‌هایی که برای تقویت نیمکره‌های مغز اجرا می‌شود گفت: تغییر در برخی کاربردهایی که به انجام آن عادت کرده‌ایم مانند غذا خوردن یا مسواک زدن با دست مخالف می‌تواند مؤثر باشد.

مدرس کارگاه دکتر کنعانی، مدرس دانشکده مدیریت دانشگاه تهران و قائم‌مقام سابق صندوق تحقیق و توسعه صنایع و معادن
مدرس کارگاه دکتر کنعانی، مدرس دانشکده مدیریت دانشگاه تهران و قائم‌مقام سابق صندوق تحقیق و توسعه صنایع و معادن
من محصول شرایطم نیستم، من محصول تصمیماتم هستم
من محصول شرایطم نیستم، من محصول تصمیماتم هستم
دکتر کنعانی در حال تشریح اهداف کارگاه
دکتر کنعانی در حال تشریح اهداف کارگاه
تفکر سیستمی شامل چارچوب، روش، قانون و منطقی برای شناخت یک مسئله است که جنبه‌های تجزیه‌ای و تحلیلی (اجزا مسئله) و ترکیبی (کلیت مسئله) را در بر می‌گیرد
تفکر سیستمی شامل چارچوب، روش، قانون و منطقی برای شناخت یک مسئله است که جنبه‌های تجزیه‌ای و تحلیلی (اجزا مسئله) و ترکیبی (کلیت مسئله) را در بر می‌گیرد
لایو توییت گزارش کارگاه «از تفکر سیستمی و تصمیم با تمام ظرفیت ذهن»
لایو توییت گزارش کارگاه «از تفکر سیستمی و تصمیم با تمام ظرفیت ذهن»
دکتر کنعانی در ادامه کارگاه دو سؤال مهم را مطرح کرد تا هر یک از حاضرین سه مورد از مهم‌ترین تصمیمات استارت‌آپ‌های ایرانی و سه ویژگی مهم این تصمیم‌گیری‌ها را یادداشت و آن‌ها را روی نقاط مشخص‌شده بر دیوار نصب کنند. کنعانی در این قسمت از تحلیل این موارد خودداری کرد اما در ساعات بعدی کارگاه به‌طور مبسوط به توضیح آن پرداخت.
دکتر کنعانی در ادامه کارگاه دو سؤال مهم را مطرح کرد تا هر یک از حاضرین سه مورد از مهم‌ترین تصمیمات استارت‌آپ‌های ایرانی و سه ویژگی مهم این تصمیم‌گیری‌ها را یادداشت و آن‌ها را روی نقاط مشخص‌شده بر دیوار نصب کنند. کنعانی در این قسمت از تحلیل این موارد خودداری کرد اما در ساعات بعدی کارگاه به‌طور مبسوط به توضیح آن پرداخت.
حاضرین سه مورد از مهم‌ترین تصمیمات استارت‌آپ‌های ایرانی و سه ویژگی مهم این تصمیم‌گیری‌ها را یادداشت و آن‌ها را روی بوم نصب می‌کنند
حاضرین سه مورد از مهم‌ترین تصمیمات استارت‌آپ‌های ایرانی و سه ویژگی مهم این تصمیم‌گیری‌ها را یادداشت و آن‌ها را روی بوم نصب می‌کنند
حاضرین سه مورد از مهم‌ترین تصمیمات استارت‌آپ‌های ایرانی و سه ویژگی مهم این تصمیم‌گیری‌ها را یادداشت و آن‌ها را روی بوم نصب می‌کنند
حاضرین سه مورد از مهم‌ترین تصمیمات استارت‌آپ‌های ایرانی و سه ویژگی مهم این تصمیم‌گیری‌ها را یادداشت و آن‌ها را روی بوم نصب می‌کنند
 گزارش کارگاه «از تفکر سیستمی و تصمیم با تمام ظرفیت ذهنی»
گزارش کارگاه «از تفکر سیستمی و تصمیم با تمام ظرفیت ذهنی»
دکتر کنعانی مفهوم سیستم را شامل ترکیب اجزا و محیط و تحلیل روابط بین آن‌ها عنوان کرد و گفت تفکر سیستمی شامل تفکر تحلیلی و تفکر ترکیبی است. گاهی هر یک از اجزا و نقش آن‌ها در سیستم موردتوجه قرار می‌گیرند و با حذف یا اضافه شدن یک بخش ایده یک استارت‌آپ شکل می‌گیرد
دکتر کنعانی مفهوم سیستم را شامل ترکیب اجزا و محیط و تحلیل روابط بین آن‌ها عنوان کرد و گفت تفکر سیستمی شامل تفکر تحلیلی و تفکر ترکیبی است. گاهی هر یک از اجزا و نقش آن‌ها در سیستم موردتوجه قرار می‌گیرند و با حذف یا اضافه شدن یک بخش ایده یک استارت‌آپ شکل می‌گیرد
در تفکر سیستمی همه موضوعات با یکدیگر دیده می‌شوند و مورد تحلیل قرار می‌گیرند.
در تفکر سیستمی همه موضوعات با یکدیگر دیده می‌شوند و مورد تحلیل قرار می‌گیرند.
 گزارش کارگاه «از تفکر سیستمی و تصمیم با تمام ظرفیت ذهنی»
گزارش کارگاه «از تفکر سیستمی و تصمیم با تمام ظرفیت ذهنی»
 گزارش کارگاه «از تفکر سیستمی و تصمیم با تمام ظرفیت ذهنی»
گزارش کارگاه «از تفکر سیستمی و تصمیم با تمام ظرفیت ذهنی»
دکتر کنعانی در ادامه کارگاه با اجرای یک تمرین عملی از حاضرین درخواست کرد نام رنگ‌هایی که در اسلاید مشخص‌شده بود را بخوانند و این در حالی بود که نوشتاری متفاوت از رنگ برای هر یک از آن‌ها مشخص‌شده بود.
دکتر کنعانی در ادامه کارگاه با اجرای یک تمرین عملی از حاضرین درخواست کرد نام رنگ‌هایی که در اسلاید مشخص‌شده بود را بخوانند و این در حالی بود که نوشتاری متفاوت از رنگ برای هر یک از آن‌ها مشخص‌شده بود.
 گزارش کارگاه «از تفکر سیستمی و تصمیم با تمام ظرفیت ذهنی»
گزارش کارگاه «از تفکر سیستمی و تصمیم با تمام ظرفیت ذهنی»
این استاد دانشگاه در ادامه با اجرای یک تست عملی، حاضران در کارگاه را به گروه‌های مختلف تقسیم کرد که بر اساس آن عملکرد نیمکره‌های مغزی مشخص می‌شود.
این استاد دانشگاه در ادامه با اجرای یک تست عملی، حاضران در کارگاه را به گروه‌های مختلف تقسیم کرد که بر اساس آن عملکرد نیمکره‌های مغزی مشخص می‌شود.
ما در سمت راست مغز بر اساس احساس و ادراک تصمیم می‌گیریم ولی در قسمت دیگر، سمت دقت و جزییات است و معیارهای مختلف را در آن بررسی می‌کنیم.
ما در سمت راست مغز بر اساس احساس و ادراک تصمیم می‌گیریم ولی در قسمت دیگر، سمت دقت و جزییات است و معیارهای مختلف را در آن بررسی می‌کنیم.
ما در سمت راست مغز بر اساس احساس و ادراک تصمیم می‌گیریم ولی در قسمت دیگر، سمت دقت و جزییات است و معیارهای مختلف را در آن بررسی می‌کنیم.
ما در سمت راست مغز بر اساس احساس و ادراک تصمیم می‌گیریم ولی در قسمت دیگر، سمت دقت و جزییات است و معیارهای مختلف را در آن بررسی می‌کنیم.
افراد چپ مغز معمولاً دیر تصمیم‌گیری می‌کنند اما بر تصمیم خود پایدارتر هستند، در مقابل راست مغزها راحت‌تر تصمیم می‌گیرند و راحت‌تر نیز فارغ می‌شوند. سمت چپ مغز محل ریاضیات، منطق، بررسی و تحلیل، نویسندگی و ترکیب عبارت کلامی است درحالی‌که سمت راست مغز محل تصور، شناخت رنگ، موسیقی و خیالات است.
افراد چپ مغز معمولاً دیر تصمیم‌گیری می‌کنند اما بر تصمیم خود پایدارتر هستند، در مقابل راست مغزها راحت‌تر تصمیم می‌گیرند و راحت‌تر نیز فارغ می‌شوند. سمت چپ مغز محل ریاضیات، منطق، بررسی و تحلیل، نویسندگی و ترکیب عبارت کلامی است درحالی‌که سمت راست مغز محل تصور، شناخت رنگ، موسیقی و خیالات است.
 کنعانی در این قسمت به تحلیل پاسخ افراد به سه مورد از مهم‌ترین تصمیمات استارت‌آپ‌های ایرانی و سه ویژگی مهم این تصمیم‌گیری‌ها می‌پردازد
کنعانی در این قسمت به تحلیل پاسخ افراد به سه مورد از مهم‌ترین تصمیمات استارت‌آپ‌های ایرانی و سه ویژگی مهم این تصمیم‌گیری‌ها می‌پردازد
سمت راست مغز محل تصور، شناخت رنگ، موسیقی و خیالات است.
سمت راست مغز محل تصور، شناخت رنگ، موسیقی و خیالات است.
طوفان فکری برای پرورش ایده و شناخت مسئله مناسب است؛ اما توجه داشته باشید که طوفان‌فکری را قربانی تصمیم‌گیری نکنید، در جلسه طوفان‌فکری جمع‌بندی نکنید. در این جلسه تأکید بر این است که اندیشه‌ها به‌صورت کنترل نشده، سازمان نیافته و تخیلی مطرح شوند. در این جلسه ایده‌ها مطرح می‌شوند و انتقادی وجود ندارد، امکان‌سنجی و بررسی هزینه وجود ندارد، کمیت و تنوع ایده‌ها مهم است.
طوفان فکری برای پرورش ایده و شناخت مسئله مناسب است؛ اما توجه داشته باشید که طوفان‌فکری را قربانی تصمیم‌گیری نکنید، در جلسه طوفان‌فکری جمع‌بندی نکنید. در این جلسه تأکید بر این است که اندیشه‌ها به‌صورت کنترل نشده، سازمان نیافته و تخیلی مطرح شوند. در این جلسه ایده‌ها مطرح می‌شوند و انتقادی وجود ندارد، امکان‌سنجی و بررسی هزینه وجود ندارد، کمیت و تنوع ایده‌ها مهم است.
 در طوفان فکری معکوس، از روش عکس طوفان‌فکری کلاسیک استفاده می‌شود و به‌جای یک راه‌حل برای یک مسئله، با راه‌حل‌های بالقوه برای چندین مسئله آغاز می‌شود، در طوفان فکری گمنام نیز افراد نظرات خود را به‌صورت مکتوب به مدیر جلسه می‌دهند.
در طوفان فکری معکوس، از روش عکس طوفان‌فکری کلاسیک استفاده می‌شود و به‌جای یک راه‌حل برای یک مسئله، با راه‌حل‌های بالقوه برای چندین مسئله آغاز می‌شود، در طوفان فکری گمنام نیز افراد نظرات خود را به‌صورت مکتوب به مدیر جلسه می‌دهند.
افراد چپ مغز معمولاً دیر تصمیم‌گیری می‌کنند اما بر تصمیم خود پایدارتر هستند
افراد چپ مغز معمولاً دیر تصمیم‌گیری می‌کنند اما بر تصمیم خود پایدارتر هستند