سی‌وهشت پارک علم و فناوری و صد و شصت‌وهشت مرکز رشد فناوری در کشور فعال هستند

سی‌وهشت پارک علم و فناوری و صد و شصت‌وهشت مرکز رشد فناوری در کشور فعال هستند

مدیرکل برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم گفت: ۳۸ پارک علم و فناوری و ۱۶۸ مرکز رشد فناوری در کشور فعالیت می‌کنند که محوریت توسعه فناوری در استان‌ها را بر عهده دارند.

خسرو پیری اظهار داشت: از تعداد ۳۷ پارک‌های علم و فناوری کشور، ۸ پارک مربوط به دانشگاه‌های کشور، ۲۷ پارک مربوط به وزارت علوم، ۱ پارک در زیرمجموعه ریاست جمهوری و ۱ پارک هم زیرمجموعه جهاد دانشگاهی است و ۲ پارک بخش خصوصی در کشور هم در حال تأسیس هستند.

وی افزود: تقویت جریان فناوری در نظام علمی کشور بر عهده پارک‌های علم و فناوری است و در همین راستا برگزاری کارگاه‌های ارائه ایده‌های نو یا استارت‌آپ‌ها و المپیاد طرح‌های کسب‌وکار دانشجویی به ابن مؤسسات واگذار شده است.

مدیرکل برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم گفت: با توجه به برنامه‌های وزارت علوم برای تحول دانشگاه‌ها از دانشگاه‌های نسل دو و پژوهش محور به دانشگاه‌های کارآفرین، مدل دانشگاه کارآفرین مبتنی بر فناوری با همکاری پارک‌های علم و فناوری به‌صورت آزمایشی در دو دانشگاه کشور اجرایی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه اطلاعات پارک‌های علم و فناوری کشور گردآوری‌شده و در دست انتشار است گفت: اطلاعات مهم‌ترین دستاوردهای پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد کشور و نگاه تحلیلی به اهمیت آن‌ها نیز به‌زودی گردآوری و منتشر می‌شود.

دکتر پیری گفت: در راستای افزایش توانمندی پارک‌های علم و فناوری و ایجاد همگرایی در داخل با دستگاه‌های مختلف اجرایی کشور و انجمن علمی این پارک‌ها تفاهم‌نامه‌هایی منعقدشده است و در سطح بین‌الملل نیز با شورای تحقیقات ملی و وزارت آموزش و دانشگاه‌های ایتالیا و بنیاد ملی تحقیقات آفریقای جنوبی تفاهم‌نامه مشترک به امضا رسیده است.

وی اظهار داشت: کارگروه‌های مختلفی در وزارت علوم برای بررسی مسائل پارک‌های علم و فناوری تشکیل شده است و با استفاده از نظرات این کارگروه‌ها، پیش‌نویس تأسیس شرکت‌های دانش‌بنیان توسط اعضای هیئت‌علمی تدوین شده است.

دکتر پیری افزود: همچنین تدوین آیین‌نامه تأسیس شرکت‌های دانش‌بنیان با مشارکت دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در این کارگروه‌ها در حال انجام است.

مدیرکل برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم ضمن اشاره به‌ضرورت ارزیابی و پایش پارک‌های علم و فناوری کشور تأکید کرد: باید میزان اثرگذاری پارک‌های علم و فناوری در افزایش تولید محصولات دانش‌بنیان استان‌ها مشخص شود.

وی افزود: یکی از برنامه‌های اصلی وزارت علوم تقویت و توانمندسازی نیروهای انسانی شاغل در پارک‌های علم و فناوری است و در همین راستا کارگاه‌های آموزشی مختلفی برگزار شده است که پارک‌های علم و فناوری همدان، اصفهان و یزد محوریت و مسئولیت برگزاری این کارگاه‌های آموزشی را بر عهده داشته‌اند.