چگونه تحریم گوگل را دور بزنیم؟

چگونه تحریم گوگل را دور بزنیم؟

گوگل دور جدیدی از تحریم‌های خود را برای ایران آغاز و این‌بار دسترسی API نقشه خود را برای وب‌سایت‌ها با دامنه ir مسدود کرده است.

مسدود شدن دامنه‌های ir باعث می‌شود تا کسب‌وکارهایی نقشه‌محور با مشکل جدی مواجه شوند، چراکه در حال حاضر هنوز یک جایگزین کامل بومی برای این سرویس ارایه نشده است. مدیر ارشد فنی اسنپ نیز خبر می‌دهد که هنوز یک سرویس نقشه باکیفیت داخلی ارایه نشده است، با این حال اسنپ از ۷ ماه پیش مشغول توسعه نقشه بومی خود بوده و البته اپلیکیشن کاربران اسنپ نیز هنوز با مشکلی مواجه نشده است.

«ما خودمان را برای چنین شرایطی آماده کرده بودیم و در حال حاضر نسخه اولیه نقشه ما آماده است و تا دو روز دیگر snapp.ir و پنل سازمانی اسنپ به نقشه بومی خودمان منتقل می‌شود.»

کافه بازار نیز در دی ماه سال گذشته (۱۳۹۶) خبر داده بود که مشغول توسعه یک نقشه بومی، ابتدا برای تهران و سپس برای کل ایران است. در همان زمان «حسام آرمندهی»، هم موسس و مدیرعامل سابق کافه بازار هدف از توسعه این نقشه را کاهش هزینه‌های حمل و نقل؛ از تصادف گرفته تا برخورد با ترافیک است. سرمایه‌گذاری ما به این جهت است تا هزینه‌ جانی، مالی، سوخت و زمان مردم را کاهش دهیم.

میلاد نوری میلاد نوری، برنامه‌نویس و فعال حوزه استارت‌‌آپی راهکار جالبی با عنوان «چگونه تحریم نقشه گوگل بر روی دامنه .ir را دور بزنیم؟» در کانال اطلاع‌رسانی خود ارایه کرده است.

او با بیان این‌که تحریم گوگل در حال حاضر تنها سایت‌های دارای دامنه .ir را شامل می‌شود و سایر دامنه‌ها را شامل نمی‌شود، می‌افزاید: سایت‌های جدید که امکان تغییر دامنه دارند، برای رفع این مشکل می‌توانند دامنه سایت خود را به دامنه‌ای غیر از .ir تغییر دهند که راه حل منطقی‌ای نیست.

نوری در ادامه نوشته است: راه حل دوم این است که ابتدا یک دامنه غیر .ir نظیر .com , ... برای نمایش نقشه ثبت کنید و کدهای مربوط به نمایش نقشه را در صفحه‌ای بر روی این دامنه قرار دهید. سپس با استفاده از IFrame، صفحه شامل نقشه بر روی دامنه جدید را در سایت اصلی خود با دامنه .ir نمایش دهید.

به گفته او، در این روش در واقع نقشه بر روی صفحه‌ای از دامنه .com شما نمایش داده می‌شود و شما با استفاده از IFrame محتوای آن صفحه را در سایت .ir خود نمایش می‌دهید. در دامنه جدید خود از اسامی مشابه سایت اصلی خود استفاده نکنید تا احتمال شناسایی شدن کمتر باشد. برای سایت جدید، یک پروژه جدید در کنسول توسعه‌دهندگان گوگل (Google Developers Console) ایجاد کنید و از پروژه و apiKey قبلی استفاده نکنید.

او تاکید می‌کند: در صورتی که نیاز دارید در سایت خود از نقشه‌های متعدد استفاده کنید، موقعیت مکان را از طریق Query String به صفحه نمایش نقشه بر روی دامنه جدید ارسال کنید.