شانس ۵۰ درصدی برای رهایی از مشکل پول خُرد تاکسی

شانس ۵۰ درصدی برای رهایی از مشکل پول خُرد تاکسی

افزایش نرخ‌های کرایه‌ تاکسی در روزهای اخیر با میانگین ۱۲.۵ درصد، باعث شده تا کرایه برخی از مسیرها رند نباشد و پرداخت کرایه برای مسافران و بازگرداندن پول خرد برای تاکسیرانان سخت شود. البته این موضوع یعنی دعوای مسافر و راننده بر سر پول خرد موضوع تازه‌ای نیست و هر سال با افزایش نرخ کرایه‌ها، مجددا تکرار می‌شود. به همین دلیل هر دوسوی قضیه یعنی تاکسیران و مسافر انتظار دارند که نهاد مسئول یعنی سازمان تاکسیرانی چاره‌ای برای این مشکل پیدا کند.

بهترین راه استفاده از تکنوژی پرداخت آنلاین در تاکسی‌هاست که در ماه‌های اخیر تعدادی از تاکسی‌ها نصب شده است. استفاده از این تکنولوژی دو نتیجه مثبت دارد، اول آنکه کرایه بدون دعوا بر سر پول خرد آسان و سریع پرداخت می‌شود و دوم آنکه امکان دریافت کرایه بیشتر توسط برخی از رانندگان از بین می‌رود.

چرا کرایه‌ها رند نمی‌شود

۹۰۰ تومان کرایه تاکسی از ابتدا تا انتهای خیابان بهنام در منطقه ۵ است. یعنی هربار راننده باید ۱۰۰تومان پول خرد به مسافران برگرداند. مواردی از این دست زیاد است و اولین سوالی که مطرح می‌شود این است که چرا کرایه هزار تومان نیست تا راننده و مسافر معطل ۱۰۰ تومان پول خرد نشوند.

«رضا قاضی» معاون برنامه ریزی و توسعه شهری تاکسیرانی تهران در پاسخ به این سوال می‌گوید: «کرایه تاکسی‌ها بر اساس پارامترهای مسافت، زمان سفر، موقعیت جغرافیائی و ترافیکی خط تعیین می‌شود. گاهی تصور می‌شود که باید کرایه تمامی خطوط به یک میزان مشخص افزایش یابند، در صورتیکه این موضوع با توجه به پارامترهای فوق الذکر امکان پذیر نیست.»

توسعه سیستم پرداخت الکترونیک

می‌توان گفت کرایه‌های تمامی خطوط هیچ وقت رند نخواهند شد و همیشه بحث برسر اینکه چه کسی باید پول خرد تهیه کند، ادامه خواهد داشت البته اگر شهروندان از سیستم پرداخت کرایه آنلاین که در یک سال اخیر نمونه‌های آن روی تعدادی از تاکسی‌ها نصب شده، استفاده کنند این موضوع حل خواهد شد.

به گفته قاضی برای اینکه مشکل تهیه پول خرد برای شهروندان و تاکسیرانان حل شود، این سازمان از سال قبل به‌صورت پایلوت دو طرح پرداخت الکترونیک کرایه را در مناطق مختلف شهر تهران راه اندازی کرد. حالا این سازمان به دنبال آن است که طی شش ماهه اول سال جاری این سیستم‌ها را در سطح شهر توسعه دهد.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهری تاکسیرانی تهران از اعلام آمادگی ۶شرکت و هماهنگی آنها با سازمان فن آوری اطلاعات شهرداری، خبر می‌دهد که قرار است با یک پروتکل مشخص بتوانند به شهروندان و تاکسیرانان خدمات رسانی کنند: «تا ۶ ماه اول سال نصب سیستم‌های پرداخت کرایه به صورت الکترونیک توسعه خواهد یافت. تاکنون این سیستم‌ها برای حدود ۱۵ درصد رانندگان تاکسی آموزش داده شده اند و تقریباَ  ۱۱ درصد پرداخت‌های کرایه شهروندان در حال حاضر توسط این سیستم انجام می‌شود که با توجه به عدم آشنایی شهروندان با این سیستم‌ها و همچنین پایلوت بودن طرح رقم قابل قبولی را داشته‌ایم.»

افرادی که موبایل هوشمند نداشته یا بخاطر بالا بودن سن رابطه خوبی با تکنولوژی ندارند، نمی‌توانند از این خدمات استفاده کنند، بنابراین باید کرایه‌شان را به‌صورت نقدی، مثل گذشته پرداخت کنند.

قاضی عقیده دارد در حال حاضر استفاده از تلفن‌های همراه هوشمند بسیار در سطح مردم توسعه پیدا کرده‌است و این افراد می‌توانند کرایه خود را به‌صورت هوشمند پرداخت کنند.

پرداخت آنلاین بدون تراکنش

معاون برنامه ریزی و توسعه شهری تاکسیرانی تهران می‌گوید که کرایه‌ها در حال حاضر یک‌بار در روز به حساب رانندگان واریز می‌شود و رانندگان می‌توانند در صورت نیاز با هماهنگی شرکت ارایه دهنده خدمات تعداد واریزی‌ها را افزایش بدهند. او ادامه می‌دهد: «در پایانه صادقیه به‌ صورت پایلوت روی تاکسی‌های خطوط دستگاه موبایل پوز نصب شده است که شهروندان می‌توانند با استفاده از کارت بلیت مترو و اتوبوس کرایه خود را پرداخت کنند. کلیه این خدمات رایگان در اختیار شهروندان و تاکسیرانان محترم قرار گرفته است.»

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که همیشه بر سر پرداخت کرایه با مشکل مواجه هستید، بهتر است از سیستم‎های پرداخت آنلاین استفاده کنید. این سیستم‌ها همانند سیستم بلیت مترو و بی‌آرتی تنها مبلغ کرایه را برداشت کرده و هیچ مبلغی را به عنوان تراکنش از مسافر کسر نمی‌کند.