«الگوی تیکک» با هدف تولد کسب‌وکارهای نوپا طراحی شد
با حمایت معاونت نوآوری و تجاری‌سازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

«الگوی تیکک» با هدف تولد کسب‌وکارهای نوپا طراحی شد

مدیران پارک علم و فناوری استان اردبیل اقدام به طراحی یک فرایند بومی بانام الگوی تیکک «تولد یک کسب‌وکار» کرده‌اند. فرآیند طراحی‌شده در این الگو منجر به شکل‌گیری کسب‌وکارهای نوپا و قرارگیری آن در زنجیره حمایتی به‌منظور رشد و شکوفایی کسب‌وکار می‌شود.

استارت‌آپ واژه‌ای است که در سال‌های اخیر در اخبار دنیای فناوری به‌دفعات شاهد استفاده از آن در توصیف کمپانی‌های نوپایی هستیم که راهکارهای جدیدی را برای حل مشکلات و مسایل موجود در دنیای فناوری مطرح می‌کنند، همچنین رویدادهای استارت‌آپ ویکند رویدادهایی هستند که به‌منظور کمک به  شکل‌گیری استارت‌آپ‌ها برگزار می‌شوند. در سال‌های اخیر این رویدادها در کشور ما نیز با کپی از الگوبرداری از مدل مرجع خارجی برگزار می‌شود که نحوه  برگزاری آن چالش‌هایی را به همراه داشته است.

در این راستا محققان داخلی بامطالعه مدل‌های مختلف اجرای رویدادهای استارت‌آپ ویکند، اقدام به طراحی یک فرآیند بومی کرده‌اند. این فرآیند که بانام «الگوی تیکک (تولد یک کسب‌وکار)» معرفی‌شده است و برای نخستین بار در کشور در پارک علم و فناوری استان اردبیل اجرا شد.

محسن دیندار، معاون پارک علم و فناوری استان اردبیل گفت: رویداد کارآفرینی شتاب (شناسایی و توانمندسازی ایده‌های برگزیده) با الگوی تیک ( تولد یک کسب‌وکار) برای نخستین بار از طریق پارک اردبیل با استقبال خوب علاقه‌مندان اجرا  شد و درنهایت در طی برگزاری این رویداد  ۷ استارت‌آپ به‌صورت واقعی شکل گرفت و در زنجیره حمایت‌های مراکز رشد و  پارک علم و فناوری استان اردبیل به‌عنوان هسته فناور قرار گرفت. 

دیندار با اشاره به زنجیره اقتصاد دانش‌بنیان در کشور گفت: اگر زنجیره اقتصاد دانش‌بنیان را  ایده، فناوری و تجاری‌سازی و نهایتاً بازار در نظر بگیریم ،برگزاری رویدادهای کارآفرینی با الگوی تیکک می‌تواند در تأمین بستر لازم جهت شکل‌گیری حلقه اول اقتصاد دانش‌بنیان بسیار مؤثر باشد.

دیندار با اشاره به مشخصه‌های اصلی این الگوی طراحی‌شده گفت:  در الگوی تیکک نخستین قدم شناسایی ایده‌ها است که توسط مربیان کارآفرینی ، طی برگزاری پیش رویدادی صورت می‌گیرد، لذا ایده‌ها نهایتاً در بازده زمانی پانزده‌تا بیست‌روزه شناسایی می‌شوند. نحوه ایده پردازی از طریق آموزش‌های پیش رویداد  شامل مفاهیم خلاقیت ،نوآوری و طوفان فکری به علاقه‌مندان آموزش داده می‌شود.

ایده‌های ‌نام‌نویسی‌ شده در رویداد در فرآیند الگوی تیک قرار می‌گیرند و با بهره‌گیری از ظرفیت منتورها اقدام به طراحی بوم کسب‌وکار و تدوین BP (طرح کسب‌وکار) برای ایده خود می‌کنند و درنهایت ایده‌هایی که دارای طرح کسب‌وکار قابل توجیه هستند در معرض رأی‌گیری منتورها و مشاوران  و حاضران قرارگرفته و منتخبین وارد فرآیند حمایتی مراکز رشد به‌عنوان هسته نوآور یا فناور می‌شوند.

از سوی دیگر عدم شکل‌گیری استارت‌آپ‌ها در پایان این رویدادها و جایزه محور بودن آن باعث کاهش انگیزه علاقه‌مندان برای شرکت در این نوع رویدادها شده است. فرایند طراحی‌شده در این الگو منجر به شکل‌گیری کسب‌وکارهای نوپا و قرارگیری آن در زنجیره حمایتی به‌منظور رشد و شکوفایی کسب‌وکار می‌شود.

عدم شکل‌گیری استارت‌آپ‌ها در پایان این رویدادها و جایزه محور بودن آن باعث کاهش انگیزه علاقه‌مندان برای شرکت در این نوع رویدادها شده است.