fa-IR

برگزاری همایش روستا، تعاون و کارآفرینی ساوجبلاغ

مرتبط با کسب‌وکارهای نوپا نیست.

همایش روستا، تعاون و کارآفرینی ساوجبلاغ» با حضور فرماندار، دهیاران، بخش‌داران، تعاون‌گران و کارآفرینان این شهرستان عصر روز چهارشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۷ در مجموعه فرهنگی گردشگری ایثار در شهر کوهسار برگزار شد.
اسماعیل خلیلی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان البرز در این همایش وظیفه مهم دهیاران و شوراهای روستا در ایجاد اشتغال را ایجاد روح کارآفرینی در روستاها بیان کرد. او اظهار کرد: شهرستان ساوجبلاغ هماهنگی خوبی در فعالیت‌های اقتصادی و اشتغال‌زایی دارد و در حوزه صنعت، کشاورزی و خدمات فعالیت می‌کند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان البرز با بیان این‌که استان البرز ۵۴ درصد اشتغال‌زایی در حوزه خدمات دارد که ۲ درصد از میانگین کشوری بالاتر است، به این موضوع اشاره کرد که در بخش صنعت حدود ۴۲ درصد و در بخش کشاورزی ۳ درصد اشتغال‌زایی در استان وجود دارد.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی البرز با بیان این‌که در صورتی که شهرستان‌ها اعتبارات خود را جذب نکنند می‌شود به شهرستان دیگر تخصیص داد، عنوان کرد: اعتقاد دارم که ساوجبلاغ می‌تواند مشکل اشتغال روستایی را حل کند و در بحث پرداخت این تسهیلات این یک اقدام جدید و خوب از سوی دولت است تا اشتغال‌زایی در روستاها افزایش یابد.
او در این خصوص وظیفه دهیاران و شورهای اسلامی را در شناسایی ظرفیت‌های اشتغال‌زایی به روستاییان با تشریح مزایای تسهیلات اشتغال روستایی و نیز ترویج بخش تعاون و کارآفرینی را در جهت جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهر را مهم ارزیابی نمود و تصریح کرد: دهیاران و شوراهای اسلامی به‌عنوان نهادهای مردمی و محلی که مدیریت روستاها را برعهده دارند، می‌توانند با سیاست‌گذاری، مدیریت و اجرای برنامه‌های مختلف آموزشی، توسعه زیرساخت‌های لازم، کمک به جذب منابع مالی به ویژه تسهیلات اشتغال‌زایی روستایی و استفاده و تبیین ظرفیت تعاونی‌ها در توسعه کارآفرینی در روستاها و نیز عدم مهاجرت روستاییان به شهرها نقش اساسی ایفا کنند و زمینه را برای توسعه اشتغال و کارآفرینی روستایی فراهم آورند.
اسماعیل خلیلی هدف از برگزاری این جلسه را ترویج و توسعه تعاون در جهت اشتغال و کارآفرینی روستاییان عنوان نمود و گفت: از آنجایی که ساوجبلاغ اهمیت زیادی در اشتغال روستایی استان دارد و در روستاهای آن نیز مزیت‌های زیادی وجود دارد می توان با استفاده از تسهیلات اشتغال روستایی زمینه رفع بیکاری واشتغال روستاییان را فراهم آورد و در این زمینه اداره کل تعاون، کار ورفاه اجتماعی استان و شهرستان در خصوص هماهنگی، مشاوره و آموزش‌های مورد نیاز آمادگی لازم را دارد.
علاوه بر این ابوالقاسم پالیزگر فرماندار ساوجبلاغ در این همایش گفت: در صدد راه‌اندازی تعاونی‌های صنعتی در روستاهای ساوجبلاغ هستیم. فرماندار ساوجبلاغ، عدم رسیدگی به مشکلات روستاییان را عامل جدی مهاجرت‌ها اعلام کرد و گفت: این مهم موجب ایجاد آسیب‌های اجتماعی، تورم و رونق مشاغل کاذب می‌شود. وی با اشاره به این‌که دولت توجه ویژه‌ای به روستاها دارد، تأکید کرد: دولت دوازدهم نسبت به توسعه و رونق اشتغال روستایی اهتمام ویژه‌ای دارد.
در این همایش چند نفر از کارآفرینان وتعاون‌گران در عرصه روستایی در خصوص ظرفیت‌های اشتغال‌زایی و کارآفرینی و تعاون برای شرکت‌کنندگان در این همایش سخنرانی آموزشی کردند.
برگزاری نمایشگاهی از نمونه‌های تولیدات تعاونی‌های روستایی استان نیز از برنامه‌های این همایش بود.