fa-IR
border
سید مهدی علوی

سید مهدی علوی

مربی
   دکتری و بالاتر
   ایران
   تهران
   تهران
   تهران، شهرک علم و فناوری پژوهش، پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری

من دکتر مهدی علوی هستم. پس از فراغت از تحصیل از دانشگاه شیراز، در سال 1378 به عنوان عضو هیات علمی جهت کمک به تاسیس و توسعه abrii پذیرفته شدم. در فروردین 1380 به ایتان (شبکه تحلیلکران تکنولوژی ایران) پیوستم و کروه بیوتکنولوژی را با هدف توسعه فناوری زیستی سرپرستی نمودم. بین سال های 1381-1385 دوره دکتری (PhD) را در دانشگاه Angers فرانسه به پایان برده و از 1386 به عنوان عضو هیات علمی به پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری پیوستم. کشف چندین سویه میکروبی تولید کننده پلیمر زیستی زانتان و طراحی فرایند تولید این پلیمر صنعتی بخشی از دستاوردهای من طی این سال ها بوده است. پس از سالها تدریس در دوره های دکتری و ارشد، چون قادر نبودم شیوه غلط مرسوم دانشگاهی در ورود دانشجوها به یک رهیافت صحیح و منطبق با "علم نافع" (علمی که منجر به اثربخشی اجتماعی یا اقتصادی میشه) رو اصلاح کنم از تدریس دروس دانشگاهی فاصله گرفتم و تلاش کردم تا مسیر بهتری رو برای پرورش نسل فرهیخته و موثر در پیش بگیرم. و اینطور شد که دانشجوهام رو در کنار فعالیت های علمی شون، وارد مدار کارآفرینی و توسعه کسب و کار کرده ام.

از 1388 اقدام به فعالیت های اقتصادی در حوزه اقتصاد زیستی کردم و در تیم سازی و تاسیس چندین شرکت خصوصی با همکاری برخی متخصصین ایرانی مقیم خارج سرمایه گذاری نمودم. جالبه بدونید که اغلب این شرکت ها با شکست مواجه شدند. در حال حاضر عهده دار سمت رییس هیات مدیره شرکت کیبکو (تولید کننده فراورده های بیولوژیک)، وابسته به هلدینگ لیدکو، هستم. بعلاوه، مشاور و سهامدار تنها شرکت فعال در حوزه بیوفوتونیکس (پزشکی آینده) بوده و در زمینه توسعه استارتاپ های حوزه سلامت الکترونیک و کشاورزی هوشمند فعالیت مستقیم دارم.

از 1394، عهده دار سمت مدیریت مرکز رشد زیست فناوری می باشم و از نزدیک در رصد، جذب و توسعه شرکت های دانش بنیان فعال در حوزه اقتصاد زیستی فعالیت می کنم. عضویت در گروه نظارت و ارزیابی ستاد توسعه زیست فناوری (دبیر کارگروه پایش و رصد ملی)، عضویت در کارگروه اقتصاد زیستی ستاد توسعه زیست فناوری، عضویت در کارگروه زیست فناوری وزارت علوم، مشاور اداره کل سیاستگذاری و برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم، برگزار کننده نخستین اجلاس اقتصاد زیستی و زیست بازار ایران (با همکاری وزارت اقتصاد و بانک پاسارگاد) و برگزار کننده نخستین نشست علم، فناوری و نوآوری ایران-ایتالیا (با همکاری اتاق بازرگانی ایران-ایتالیا و بانک پاسارگاد) نیز، بخش دیگه ای از فعالیت های من در بین سال های 1393 تا 1396 بوده است.

”دیوید برنشتاین“ نویسنده کتاب ”چگونه جهان را تغییر دهیم“ معتقد است که ”برای هر یک از ما با هر حرفه و تخصصی، راهی وجود دارد تا منشا تغییر در جهان باشیم“. این تغییر، به عقیده من میتونه با تاثیر گذاری بر تنها یک فرد برای عملی کردن خواسته درونیش اتفاق بیافته و همین یک دلیل، کفایت می کنه که من بخوام دانسته ها و ندانسته هام رو با دیگران به اشتراک بذارم. در بحث مشاوره، تلاش من بر اینه که نیروهای مولد فکر رو کمک کنم تا فرایند ابراز ایده ها و مسیر اجرای اونها رو بدرستی پیدا کنن تا خودشون هم منشا اثر باشن چراکه ما معتقدیم ایده های فاقد انگیزه اجرا، فقط ایده ان نه کالا. پس من آماده ام تا به شما کمک کنم مسیرتون رو برای عملی کردن ایده ها و خواسته هاتون پیدا کنید؛ چیزی که، نیاز به مهارت داره.

من معتقدم در حال حاضر، بسیاری از جوان های تحصیلکرده ما بیش از هر زمان دیگری به فرصت شغلی نیاز دارند. کسب این فرصت ها نیاز به مهارت هایی داره که غالبا در دروس دانشگاهی تدریس نمیشن و در کمتر نوشتاری هم میشه به راز و رموز اونها دست پیدا کرد. من مایلم تا شیوه های علمی و مسیرهای عملی که میتونه منجر به کسب این توانمندی ها بشه رو با جویندگانش در میون بذارم.

استارت‌آپ‌ها
ایده‌ها
خدمات
حوزه‌های کاری
مهارت‌ها
همکاران