fa-IR
ثبت‌نام کرده‌اید؟
ورود
ثبت‌نام نکرده‌اید؟
ثبت نام

بازار برق

شرح
   ایران
   سیستان و بلوچستان
   زابل

توسعه استفاده از انرژی های نو

نیروگاه بادی
منطقه سیستان از دیرباز با بادهای 120 روزه خود معروف بوده که بر اساس شواهد موجود این پدیده در طول تابستان (اواخر اردیبهشت ماه تا آخر شهریور ماه) رخ می دهد، اما باید توجه داشت که وزش باد تنها محدود به 120 روز نیست بلکه در این مدت بصورت مداوم و با شدت زیاد می وزد در حالی که در سایر فصل های سال نیز وزش باد در منطقه وجود دارد. براساس اطلاعات سینوپتیک هواشناسی در ۳۰ سال گذشته، دیتاهای مقدماتی اطلس باد «سازمان انرژی های نو ایران» و نقشه هاي به روز شده سازمان هوانوردي بزرگ جهاني از جمله «ناسا»، بادهاي سيستان از نظر قدرت و تداوم و جهت وزش ثابت باد رتبه نخست جهاني را به خود اختصاص داده اند (سازمان انرژی های نو). همزمانی بیشترین نیاز برق کشور در روزهای گرم تابستان و باد های 120 روزه موجب می‌شود تا تولید انرژی الکتریکی از این ناحیه توجیه اقتصادی داشته باشد. لازم به ذکر است که در روز های دیگر سال نیز می توان انرژی تولید شده را به کشور های همجوار (افغانستان و پاکستان) که مشکل برق در آن ها به وضوح قابل مشاهده است فروخت.
*نکته: متوسط سرعت باد در ماه های تابستان در حدود 26 كیلومتر در ساعت و در ماه های زمستان 13 كیلومتر در ساعت برآورد می شود.
*نکته: به گزارش خبرگزاری ایرنا تنها توربین بادی موجود در منطقه بیشترین راندمان تولید انرژی را در سطح کشور دارد.

نیروگاه خورشیدی
بر اساس گزارش ها، شمال سیستان و بلوچستان (بخش سیستان) ایده آل ترین منطقه تابشی است که بر اساس اطلس نقشه خورشید ایران که توسط سازمان انرژی های نو تهیه شده، این منطقه در هر متر مربع بین 2.5 تا 4.5 کیلو وات ساعت و نیز بر اساس آمار اطلس ماهواره ای ناسا از 6 تا 8 کیلو وات ساعت تابش دریافت می کند. تابش خورشید در این منطقه تقریبا عمود بوده و به گفته کارشناسان گاه در برخی ایام تابستان دما در آن تا بیش از 54 درجه نیز می رسد؛ از این رو می‌توان از این نعمت خدادادی برای تولید برق به روش های گوناگون (استفاده از نور و گرمای خورشید) استفاده کرد
استان سیستان و بلوچستان با موقعیت خاص و توانمندی های بی نظیر خود می تواند به قطب تولید انرژی های پاک در ایران و حتی خاور میانه تبدیل شود که در صورت تحقق این هدف می توان مسیر جدیدی را برای کسب درآمد و کاهش وابستگی به سوخت های فسیلی ایجاد کرد.

انصراف